Da sad napravimo brzu anketu na pitanje koje vam je omiljeno jelo, vrlo vjerojatno bi dobra polovica glasača rekla kako je to neki oblik tjestenine. I to ne čudi, jer je pasta, pašta ili tjestenina, već kako je zovete, zapravo već godinama na vrhu ultimativnog comfoort fooda globalne populacije. Međutim, kad je njezina priprema u pitanju, koliko god se činila jednostavna, mnogi griješe već na samom početku pa njihova, suprotno očekivanjima da će replicirati omiljeno restoransko jelo, ne ispadne kako su priželjkivali.
U čemu griješite? Prva greška kod pripreme tjestenine je što ne slijedite osnovni korak. Naime, mnogi recepti za pripremu jela s tjesteninom navode da se voda tijekom kuhanja mora obilno posoliti. I to nije bez razloga. Važno je, naime, posoliti vodu u kojoj ćemo kuhati tjesteninu i to prije nego što je stavimo kuhati kako bi bila dobro i jadnako začinjena. No, to čak i nije toliko važno, barem ne svima, koliko je važna druga funkcija dodavanja soli. Sol ne samo da će dati okus jelu, nego će ograničiti i želatinizaciju škroba. Rijewč je o onoj početnoj fazi kuhanja tjestenine kada se granule škroba iz tjestenine šire dok se zagrijavaju u vodi. Dodajući sol, to ćemo spriječiti pa se tjestenina neće lijepitit.
Druga greška koju mnogi rade je da u vodu u kojoj će kuhati tjesteninu dodaju ulje. Pitate li chefove, pogotove one talijanske, to nije preporuka! No, mnogi to čine, kažu, automatski jer im logika nalaže kako se tako tjestenina neće lijepiti. I to je u redu ako nemate u planu tjesteninu servirati uz umak. Međutim, u suprotnom, ovaj korak obavezno treba preskočiti. Naime ulje će uporopastiti cjelokupni dojam i zvedbu jela, jer će spriječit da tjestenina upije i zadrži umak na sebi. A to kod mnogih jela s tjesteninom ne želimo!
Kad već govorimo o osnovama, spomenimo i kako tjesteninu treba kuhati u velikom loncu u puno vode. Neki kuhari spominju čak 5 litara vode na pola kilograma tjestenine. Nadalje, ne zaboravimo kako je upravo voda u kojoj smo kuhali tjesteninu tajna svakog dobrog umaka, te nam služi za povezivanje umaka, pa je ni u kojem slučaju neomjte samo ocijediti.
Treba li vam inspiracija za dobro jelo s tjesteninom na kojemu biste isprobali ove trikove, u nastavku vam donosimo nekoliko prijedloga dok na ovoj poveznici možete otkriti tjestenine malih domaćih proizvođača koje preporučujemo.
SAVRŠENO KREMASTA CARBONARA
Napravite carbonaru kao iz najboljeg talijanskog restorana!
TALIJANSKI KLASIK: RAGU‘ D‘ANATRA
Tajna ove tjestenine je u raguu od namirnice koju vrlo vjerojatno nikad niste ovako jeli…
RAVIOLI S JAJIMA I GLJIVAMA U SMEĐEM MASLACU
Ovo su vjerojatno najbolji ravioli koje kod kuće možete napraviti, a imamo i recept za tijesto s kojim ne možete pogriješiti.
TAGLIOLINI U UMAKU OD GAMBERA, CHERRY RAJČICA I TAGGIASCHE MASLINA
Savršena pasta za dane kad želimo pojesti nešto baš fino ili impresionirati goste, krije se u ovom receptu.
LINGUINE CACIO E PEPE
Ovo jelo rijetki znaju pripremiti kako treba, no imamo provjereni recept!
KVADRATNI RAVIOLI S PREPELICOM, DIVLJAČI I GLJIVAMA U MADEIRA UMAK
Ljepota raviola nije u njihovim najraskošnijim interpretacijama, već u njihovoj sposobnosti da okupe ljude. Bili napravljeni od skromnih sastojaka ili luksuznih, čin stvaranja raviola čin je ljubavi, povijesti i poštovanja prema generacijama prije nas.
Zvuči kao šećer, ali je zapravo izazov na kraju. Ovo je priča o najboljim lazanjama na svijetu, koje sami vjerojatno nikada nećemo moći rekreirati, ali recept Matije Bogdana i Karla Munđara svakako će nam poslužiti kao šalabahter za svaki idući pokušaj.
Za one koji žele znati više: EVO KAKO NAPRAVITI DOMAĆU TJESTENINU