БСП и “Има такъв народ” “проблеми не правят”, разказа източник от преговарящите. Той потвърди, че и социалистите, и партията на бившия тв водещия Слави Трифонов са разпределили министерските си кресла. За вицепремиер от ИТН е номиниран Тошко Йорданов, който е посочен и за министър на културата (пълен списък на проектокабинета – четете надолу в текста).
В понеделник именно за подкрепата от “ДПС-ДПС” дойдоха разнопосочни сигнали какво е уговаряно и за какво настояват. Участник в преговорите заяви привечер, че “в момента всички козове са в хората на Доган”. Източници от ръководството на “ДПС-ДПС”, с които “Дневник” разговаря, обясниха, че са поискали от ГЕРБ гаранции, че правителството няма да е зависимо от санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Поставено е и условие – за позиции във втория ешелон в изпълнителната власт.
По информация на “Дневник” от ГЕРБ все още не са склонни да изпълнят такива условия, тъй като “те постоянно се увеличават”. Партията на Борисов е на мнение, че Доган и хората му трябва да са на “властова диета”, участвайки само и единствено в разговорите по политики. |
Според представители на две от преговарящите формации от споразумението са отпаднали и текстовете, свързани с изолиране на Пеевски от достъп до публична власт, залагани преди това от “Демократична България”. А темите, по които формациите имат различия като данъчната политика и ядрената енергетика, са разписани с витиевати формулировки.
Не само фракцията на Доган, но и политически наблюдатели започнаха с анализи кои от номинираните министри могат да бъдат свързани с Пеевски, а от ДПС-ДПС дори са поискали промяна на някои от тях.
Управленската формула
Управленската формула, която ще предложи ГЕРБ, е кабинет на малцинството с премиер Росен Желязков. Към момента е предвидено три от четирите формации, които биха формирали мнозинството, да имат по един вицепремиер. Структурата на Министерския съвет ще се запази и ще има общо 19 министерства, които ще са разпределени по формулата 11:4:4. Така първата политическа сила ще има общо 11 министерски кресла и един вицепремиер, който е и министър, БСП – вицепремиер и четирима министри, а “Има такъв народ” – един вицепремиер, който е и министър и още трима министри.
Преговарящите предвиждат правителството да е с хоризонт за работа от поне една година. |
Когато всичко е възможно: коалиция ГЕРБ-БСП-ИТН-АПС
“Дневник” разполага с обсъждания към момента състав на Министерски съвет. Той е и непълен, а източници от преговарящите казват, че до сряда имената могат да се променят:
- Росен Желязков (ГЕРБ) – министър-председател;
- Атанас Зафиров (БСП) – вицепремиер и министър без портфейл, отговарящ за силовите министерства;
- Томислав Дончев (ГЕРБ) вицепремиер и министър на иновациите и растежа;
- Тошко Йорданов (“Има такъв народ”) вицепремиер и министър на културата;
- Даниел Митов (ГЕРБ) – министър на вътрешните работи;
- Теменужка Петкова (ГЕРБ) – министър на финансите;
- Георги Георгиев (ГЕРБ) – министър на правосъдието;
- Георг Георгиев (ГЕРБ)– министър на външните работи;
- Красимир Вълчев (ГЕРБ) – министър на образованието и науката;
- Атанас Запрянов (служебен министър, предложен отново от ГЕРБ) – министър на отбраната;
- Валентин Мундров (служебен министър, предложен отново от ГЕРБ) – министър на електронното управление;
- Георги Тахов (служебен министър, предложен отново от ГЕРБ) – министър на земеделието и храните;
- Гроздан Караджов (“Има такъв народ”) – министър на транспорта и съобщенията;
- Петър Дилов (“Има такъв народ”) – министър на икономиката и индустрията;
- Силви Кирилов (“Има такъв народ”) – министър на здравеопазването;
- Борислав Гуцанов (БСП) – министър на труда и социалната политика;
- Манол Генов (БСП) – министър на околната среда и водите;
- Иван Иванов (БСП) – министър на регионалното развитие и благоустройство;
- Иван Пешев (БСП) – министерсър на младежта и спорта;
ГЕРБ не е взела финално решение за предложението, което ще направи за министър на енергетиката, като сред обсъжданите имена са тези на депутатите Делян Добрев и Жечо Станков. |
Името на кандидата за министър на туризма също не е потвърдено. По информация на “Дневник” първоначално номиниран е бил настоящият служебен министър Евтим Милошев, но след възражение от “Има такъв народ” кандидатурата му отпада.
Източници на “Дневник” от преговарящите казват, групата на “ДПС – ДПС” няма да има свои министри или вицепремиер, въпреки че гласовете на фракцията около Ахмед Доган са ключови за формирането на правителство с първия мандат.
Спорът с хората на Доган: “Властова диета” и гаранции срещу Пеевски
Източник на “Дневник” от ГЕРБ обясни, че е очаквана подкрепа само в парламента, но не и включване на “ДПС-ДПС” в управленската конструкция. “Първоначално те нямаха ясна концепция. Първо твърдяха, че нищо не искат, а вече се появяват претенции за участие в споразумението, министри, зам.-министри, областни управители”, разказва един от преговарящите от ГЕРБ.
По думите му проведените в понеделник преговори между двете формации приличали на “игра на котка и мишка”, като условията, поставяни от хората на Доган, се променяли и последното им искане е да се консултира с тях договорения състав на правителство. |
Ние от самото начало казахме, че искаме подкрепа за парламентарно мнозинство. Не сме ги канили за партньор в изпълнителната власт.
Източник от фракцията на Ахмед Доган потвърждава, че днес е обсъждан състава на проектокабинета “Желязков”. По думите му са поискани персонални смени, целящи да се гарантира, че в кабинета, който ще бъде избран с тяхна подкрепа, няма да има хора на Пеевски. Най-сериозни възражения е имало към кандидата за министър на земеделието Георги Тахов, временния лидер на БСП Атанас Зафиров и кандидата за министър на спорта Иван Пешев.
Премиерът, Пеевски и антикорупционната комисия: текстове в споразумението ли спъват правителство
От ГЕРБ не приемат идеята да се коментира вече договорен състав на кабинет и посочват, че според споразумението, което предстои да се подпише, всяка партия ще носи отговорността за предложените от нея министри. За партията на Борисов е неприемливо още формация, която не е участвала в преговорите до момента, да има претенции и желания за промяна на вече “постигнати фини настройки”.
Борисов влиза в предизборна кампания със заявката, че “няма добро ДПС”
Първата политическа сила няма да се съгласи да подпише коалиционно споразумение с “ДПС – ДПС” и поради факта, че ГЕРБ е против коалирането с движението. В партията се разглежда и тезата, че евентуален ход с партньорство в изпълнителната власт би значел и заемане на страна в конфликта в ДПС. |
Те твърдят, че са различни от Делян [Пеевски]. Ако искат да докажат, че това е вярно – трябва да са на властова диета.
От “ДПС – ДПС” обаче заявяват, че не искат да бъдат използвани за “златен пръст” и настояват да са част от коалиционното споразумение, да имат представители поне във втория ешелон на властта, да са част от споразумението за общо управление, а в него да има текстове, гарантиращи санитарния кордон около Пеевски. Настояват още да бъде разписано, че за избора на нов Висш съдебен съвет, комисия за противодействие на корупцията, Инспекторат към ВСС и регулатори ще се търси подкрепа от “Продължаваме промяната – Демократична България”. От ГЕРБ не потвърждиха дали тези теми са обсъждани в понеделник.
Пеевски обвини хората на Доган, че веднъж провалиха “евроатлантическия кабинет” на Желязков
Гласуването на кабинета “Желязков” може да съвпадне с избора на Сарафов
Част от преговарящите, с които “Дневник” разговаря, твърдят, че вторник ще е съдбоносният ден за бъдещето на правителството, като предстои да се разбере дали и какви компромиси биха могли да постигнат четирите формации.
Ако бъде постигнато съгласие за кабинет, то още в сряда Росен Желязков ще вземе и върне изпълнен първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Заради “целувката на смъртта” с ГЕРБ: Мая Манолова и Татяна Дончева за втори път напускат БСП
Според източник на “Дневник” от “ДПС-ДПС” по-вероятният сценарий е мнозинство за кабинет да не се събере, а преговорите били “театър, целящ да отложи изборите за края на април”. От фракцията твърдят, че са готови за избори и няма да се съгласят безрезервно да подкрепят евентуалното правителство на ГЕРБ.
По информация на “Дневник” хората около Доган обсъждат и възможности какво може да се направи с втория мандат. |
Ако съгласие не се постигне, от ГЕРБ допускат в конституционния срок от 7 дни да продължат преговорите. За партията забавянето на гласуването би дошло и с риска да се поставят нови и нови условия от евентуалните партньори.
ГЕРБ не изключват дори подновяването на разговорите с “Демократична България”, но са категорични, че преди това дясното обединение трябва да се съгласи с номинацията на Росен Желязков за премиер. От “Демократична България” и официално, и неофициално не коментират възможността за връщане на масата на преговорите. |