Погляд на скасування пільги в оподаткуванні міжнародних посилок вартістю до 150 євро з позиції держави, бізнесу та споживачів
Одне з питань, яке активно обговорюється у інформаційному просторі останні дні — ініціатива народних депутатів щодо відміни пільги на оподаткування міжнародних посилок вартістю до 150 євро (ПЗУ №12429 та №12430).
Підтримують цю ініціативу представники провідних бізнес асоціацій (Коаліція асоціацій УРБ, ЄБА, АСС, ФРУ, АПІТУ, ТПП, RAU), експерти аналітичних центрів Експертної економічної платформи та інші
Виступили проти чи із застереженнями – поштові оператори, керівники окремих громадських організацій, окремі дописувачі у соціальних мережах.
Питання резонансне, думок і аргументів з обох сторін більш ніж достатньо.
Якими є аргументи обох сторін?
Аргументи «ЗА»: вирівнювання конкурентних умов реалізації вітчизняних та імпортованих товарів, закриття “сірих” схем щодо неоподатковуваного імпорту промислових партій товару, імплементація норм Європейського законодавства, спрощення процедур розмитнення міжнародних посилок та зменшення часу їх доставки.
Аргументи «ПРОТИ»: неготовність митниці технічно реалізувати новий механізм оподаткування, подвійна сплата ПДВ при форвардних поставках, можливість іноземних маркетплейсів використати схеми подарунків та уникнення сплати ПДВ, у нас немає українських виробників, яких слід підтримувати.
Які фактори слід врахувати?:
- Запропонований механізм оподаткування передбачає, що оплата за придбаний на міжнародному маркетплейсі товар та сплата ПДВ відбувається одночасно, однією сумою. Це спрощує процедуру розмитнення посилок, оскільки маркетплейс повідомляє Україну про вартість придбаного товару та сплачений податок. Такі посилки будуть розмитнюватись за спрощеною/прискореною процедурою. Зазначений механізм працює в ЄС з 2021 року. Законопроєкти №12429 та №12430 унеможливлюють застосування схем з міжнародних маркетплейсів та ухилення від сплати ПДВ через “надсилання безкоштовних подарунків”.
- Серед отримувачів посилок є достатньо велика кількість фізичних осіб, які отримують значні обсяги товару, подрібнюючи його на малі партії до неоподатковуваного ліміту у розмірі 150 євро. Зараз у митниці немає інформації щодо ідентифікаційних номерів фізичних осіб (РНОКПП), але співставлення за прізвищем, іменем та адресою доставки дозволило виявити серед 100 найбільших отримувачів 81 фізичну особу, всі посилки яких підпадали під цю пільгу. Серед 1 тис чи 10 тис найбільших отримувачів – кількість таких пільговиків ймовірно буде близько 60-70%. Ця пільга дійсно викривлює конкуренцію і надає перевагу товарам імпортованим без сплати ПДВ. За таких економічних умов сам факт початку власного виробництва є неможливим, оскільки необхідний товар можна буде придбати на міжнародному маркетплейсі за нижчою ціною.
- Дійсно, кросівки, інструменти, одяг та інші товари, які громадяни купують на міжнародних маркетплейсах – стануть для них дорожчими на 20% ПДВ, який згодом буде перерахований до Державного бюджету України. У такий спосіб відбувається міжнародна інтернет торгівля в ЄС та інших країнах, які допомагають нам сьогодні фінансово. Механізм працює за аналогією “податку на Google”, який два роки успішно працює в Україні. Громадяни Польщі, Італії, Німеччини та всіх країн Європейського Союзу сплачують ПДВ з 0 євро, громадяни України – з 150 євро.
- Маркетплейси залишаться доступними для всіх бажаючих, монополії вітчизняного рітейлу не буде. Усі зможуть придбати товар там де й сьогодні, при цьому товари різних країн стануть в однакових конкурентних умовах з українськими товарами.
- Європейські експерти проводили оцінку готовності митної служби України до інтеграції в ЄС, за результатами оцінки митна служба отримала доволі високі показники прогресу у реформах та імплементації норм Європейського Союзу. Українська Митниця готова до запровадження моделі OSS, додаткового адміністративного навантаження модель не передбачає.
Які наслідки матиме рішення щодо відміни пільги з ПДВ на оподаткування міжнародних посилок?
Відміна матиме наступні наслідки:
- буде ліквідована схема подрібнення промислових партій товару задля уникнення від оподаткування;
- поштові оператори матимуть незначне зменшення доходу через зменшення кількості міжнародних посилок за рахунок недоцільності застосування схем із подрібненням партій. В той же час ймовірно збільшаться доходи операторів через зростання внутрішніх відправлень;
- рітейл матиме рівні конкурентні умови з іншими учасниками ринку (торгові ринки, переходи, інтернет магазини), які сьогодні мають можливість отримати імпортний товар за пільговою ціною;
- до вартості товарів на міжнародних маркетплейсах буде додано ПДВ, яке перераховуватиметься у Державний бюджет України;
- спрощено адміністрування розмитнення міжнародних посилок, зменшення часу на їх доставку замовнику, відсутність додаткових процедур сплати ПДВ під час розмитнення;
- додаткові надходження до бюджету без збільшення фіскального навантаження на бізнес;
- поява нових виробників та збільшення виробництва у існуючих виробників, нові робочі місця.
Серед багатьох експертів, які висловили свою думку з приводу цієї законодавчої ініціативи, мені найбільше імпонує думка Тараса Загороднього: «У бізнесу, виробничого – інтерес зберігати робочі місця для мільйонів українців, які заробляють гроші, від агресивного просування китайського імпорту. Я тут на стороні цих бізнес-асоціацій. Присутність імпорту на ринку повинна бути не більше 25-30% для підтримки конкуренції. Покупка кожного імпортного товару при наявності аналогу українського виробництва – це втрачені робочі місця українців. Тим більш під час війни. Валюта повинна йти виключно на озброєння та безпеку».
На жаль, позиції Уряду щодо цього важливого питання досі не має.
Критикуєш — пропонуй
Для забезпечення певного суспільного балансу є пропозиція до авторів законопроєкту: доповнити його положенням про відміну нещодавно введеного військового збору для ФОП 1 та 2 групи, для яких цей тягар є надмірним, а надходження до бюджету від військового збору незначними. Тоді цей законопроєкт буде ще більше спрямований на встановлення справедливості в оподаткуванні вітчизняних та імпортних товарів, а також турботу про український бізнес та громадян.
Сподіваємось, що Уряд публічно підтримає законопроєкти (№12429 та №12430), а Державна митна служба України ближчим часом запевнить народних депутатів про свою готовність до реалізації нового механізму оподаткування міжнародних посилок.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції “Економічної правди” та “Української правди” може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.